Ciekawostki

Wolny rynek wspiera małe firmy czy duże korporacje?

Wolny rynek wspiera duże korporacje. Udziela im zwolnień podatkowych, chucha na nie i dmucha. Nie jest to pozytywna sytuacja dla ludzi, lepiej byłoby, gdyby państwo wspierało małe firmy.

Tak się jednak nie dzieje. Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta – bogate firmy przynoszą krocie do Polski. Dzięki temu mogą spokojnie korzystać z uroków polskiego rynku i dość tanich pracowników. Tanich, ponieważ mają oni zarobki rzędu 2000 złotych netto, a za granicą zyskują 2000 euro netto. I stąd biorą się problemy firm. Nie jest to sytuacja pozytywna, trudno jest utrzymać się za tak niską pensję, szczególnie mieszkając w dużym mieście. Obecnie sytuacja rynkowa jest trudna, pracowników brakuje, ale firmy nadal nie dbają o ludzi tak, jak powinny to czynić.

Jaki efekt?

Ludzie uciekają z dużych korporacji, które słabo płacą i biegną tam, gdzie mogą o wiele lepiej zarobić. Takie są realia polskiego rynku. Na pewno nie należy godzić się na niskie zarobki, ale firmy niechętnie dzielą się zyskiem. Korporacje zarabiają krocie – znany jest przypadek firmy Amazon, która ma fatalną opinię na polskim rynku. Nie osiąga tego, co powinna, nie zarabia dużych pieniędzy. Amazon daje ludziom grosze, a samodzielnie zarabia miliony dolarów.

Korporacje mają wsparcie państwa, ogromne pieniądze i doskonale radzą sobie na polskim rynku.

Jest im o wiele łatwiej niż małym firmom. Obecnie jest czas korporacji, ich passa jest znakomita. Małe polskie firmy z trudem sobie radzą na krajowym rynku. Coraz częściej decydują się na działanie za granicą. I tam osiągają większe powodzenie, co bynajmniej nie jest dziwne. Tam, czyli na przykład w Czechach czy Niemczech. Dzieje się im lepiej i osiągają większe sukcesy. Polskie firmy sprawdzają się doskonale na zagranicznych rynkach, nawet te najmniejsze firmy. Dużym firmom jest o wiele trudniej radzić sobie na rynku, jest im trudniej walczyć z konkurencją. Korporacje jednak mają łatwiej, co nie jest dziwne. Radzą sobie doskonale na całym świecie, nie tylko w Polsce. Małe firmy mogą tworzyć korporacje z innymi polskimi firmami albo spółdzielnie. W ten sposób mogą przetrwać w nieprzyjaznych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *