Ciekawostki

Wolność gospodarcza w USA

Stan wolności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych wynosi 75,7, dlatego gospodarka zajmuje 18 miejsce w tym rankingu. Ogólna ocena wzrosła o 0,6. Było to możliwe dzięki znacznej poprawie finansowej wolności. Obniżył się natomiast wskaźnik rządowej wiarygodności. Stany Zjednoczone zajmują 2 miejsce w rankingu obu Ameryk (32 kraje), a ogólny wynik znacznie przekracza średnie regionalne i światowe.

Pojawiają się oznaki odnowienia dynamiki rynku pracy i wzrostu, a główne reformy prawne i podatkowe napędzają zaufanie i inwestycje w biznes. Ciągły spadek wyniku rzetelności rządu odzwierciedla rosnącą percepcję kumoterstwa, elitarnych przywilejów i korupcji.

Gospodarka USA

Stany Zjednoczone mają jedną z najbogatszych i najbardziej zróżnicowanych gospodarek na świecie. Prezydent Donald Trump został wybrany w listopadzie 2016 roku, obiecując zerwanie z polityką regulacyjną, podatkową i handlową swojego poprzednika. Partia Republikańska w Kongresie ma niewielką przewagę, ale w 2017 roku nie była w stanie spełnić obietnic, dotyczących zlikwidowania ważnych aktów prawnych, takich jak ustawa o przystępnej cenie, chociaż pod koniec roku wprowadziła poważne reformy kodeksu podatkowego. Stany Zjednoczone przodują w świecie komputerów, farmaceutyków i produkcji sprzętu medycznego, lotniczego i wojskowego. Chociaż usługi stanowią około 80% PKB, USA pozostają drugim największym na świecie producentem dóbr przemysłowych i liderem w dziedzinie badań i rozwoju.

Praworządność

Prawa własności są gwarantowane, a sądownictwo na ogół funkcjonuje w sposób niezależny i przewidywalny. Ochrona praw własności została poprawiona przez cofnięcie różnych aktów federalnego nadzoru w takich dziedzinach, jak ochrona środowiska, edukacja i opieka zdrowotna, które je naruszyły. Społeczeństwo amerykańskie ma tradycję nietolerancji wobec rządowej korupcji, a doniesienia na jej temat są agresywne.

Otwarty rynek

Handel jest umiarkowanie ważny dla amerykańskiej gospodarki. Łączna wartość eksportu i importu wynosi 28% PKB. Średnia zastosowana stawka celna wynosi 1,6%. Bariery postindiffowe utrudniają handel. Ogólnie rzecz biorąc, polityka rządu nie wpływa znacząco na inwestycje zagraniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *