Uncategorized

Waluty

Dość często nie zastanawiamy się nad tym, że pieniądze, którymi płacimy za codziennie wykonywane operacje finansowe stanowią płatność obowiązującą walutą. Walutą określić możemy pieniądze, które obowiązują na terenie danego kraju. Waluta więc jest mówiąc najprościej ekwiwalentem pieniężnym, który obowiązuje w granicach danego kraju. Walutą polski są złote, które są środkiem roszczeniowym oraz środkiem, który pozwala na regulację płatności w transakcjach, również tych na tle międzynarodowym.

Rodzaje walut

Mimo, że tak naprawdę każdy kraj ma odrębną walutę istnieje kilka walut, które mają ogromne znaczenie na rynku gospodarczym i regulację płatności w transakcjach międzynarodowych na całym świecie. Do walut tych należy przede wszystkim dolar, euro czy frank szwajcarski. Jest to rodzaj walut, dzięki którym dokonamy płatności w dość sporej ilości państw. Mówiąc o klasyfikacji walut warto wspomnieć o tym, że podzielić można je na dwa podstawowe rodzaje. Mowa tu o walutach twardych, czyli takich, które możemy wymienić w niemalże każdym miejscu, niezależnie od czasu. Mowa tu chociażby o dolarze amerykańskim i funcie, które to są ekwiwalentem pieniężnym, który wymienimy w kantorach na całym świecie. Waluty dzielą się również na waluty miękkie, zwane inaczej walutami słabymi. Są to pieniądze, które nie są proste w wymianie na całym świecie. Mowa tu chociażby o dinarze tunezyjskim – ekwiwalencie pieniężnym, których wywóz podlegać może naprawdę surowym karom.

Waluta krajowa

O walucie krajowej mówimy w sytuacji, kiedy to mamy w zamyśle dany ekwiwalent finansowy, obowiązujący w danym kraju. Może być to jedynie waluta, która występuje na rynku międzynarodowym. Waluta zagraniczna jest bowiem stwierdzeniem, które dotyczy ekwiwalentu nie obowiązującego na terenie danego kraju, choć dobrze w nim znanym. Walutą zagraniczną będzie w Polsce między innymi dolar amerykański czy frank szwajcarski – są to waluty bardzo dobrze znane każdemu z nas, choć nie są walutą obowiązującą na terenie Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *