Ciekawostki

Szkło niskoemisyjne a szkło samoczyszczące – co je różni?

Zarówno szkło niskoemisyjne, jak i szkło samoczyszczące to rozwiązania bardzo funkcjonalne. Dzięki temu szyby spełniają jednocześnie przynajmniej dwie funkcje. Odpowiednio przyczyniają się do lepszej emisji światła do pomieszczeń i samodzielnego oczyszczania swojej powierzchni.

 

Szyby zespolone oraz szyby do drzwi w domach obecnie można nabyć w specjalnej postaci. Coraz powszechniejsze są szyby wykonane ze szkła o właściwościach samoczyszczących albo ze szkła niskoemisyjnego.

 

Szkło niskoemisyjne ‒ jakie posiada cechy?

Szkło niskoemisyjne przeznaczone jest do tworzenia z niego bardzo innowacyjnych szyb zespolonych. Takie szkło w oknach w bardzo zimne dni skutecznie przewodzi ciepło do wnętrza budynku, co go naturalnie ogrzewa. W dni letnie, ciepłe, nadmiernie słoneczne szkło niskoemisyjne chroni przestrzenie mieszkalne przed nagrzewaniem. Okna ze szkłem niskoemisyjnym perfekcyjnie przewodzą ciepło z zewnątrz. W praktyce budynki, w których znajdują się okna z takimi szybami, mają idealną izolację termiczną, ale i wypracowują oszczędności w kwestiach ogrzewania. Jeśli uda się dostarczyć ciepła zewnętrznego w zimowe miesiące, mniejsze są koszty ogrzewania pokoi grzejnikami elektrycznymi, czy ogrzewaniem gazowym. Szyby ze szkłem niskoemisyjnym idealnie spełniają postulaty energooszczędnego budownictwa, służą oszczędzaniu energii, ochronie środowiska, a mieszkańcom budynków, w których są takie szyby, zapewniają komfort mieszkania zarówno zimą, ale i latem.

Szkło samoczyszczące ‒ co je wyróżnia?

Przede wszystkim takie szkło ma na swojej powierzchni specjalną powłokę o działaniu fotokatalitycznym i hydrofilowym. To sprawia, że szyby wykonane z takiego szkła najpierw absorbują wodę deszczową, wilgoć, a kolejno ją odpowiednio przetwarzają i wykorzystują do samodzielnego oczyszczania swojej powierzchni. Okna, wykonane ze szkła samoczyszczącego, nie muszą być systematycznie myte, jak to ma miejsce w przypadku okien ze szkłem transparentnym. Takie właściwości szkła samoczyszczącego sprawiają, że obecnie jest wykorzystywane nie tylko do produkcji nowoczesnych okien, ale również i innych rozwiązań, w miejscach, w których utrzymanie czystości szkła byłoby szczególnie trudne. Ze szkła samoczyszczącego wykonuje się:

  • ogrody zimowe,
  • drzwi na werandy,
  • balustrady szklane,
  • przekrycia dziedzińców,
  • szklane fasady,
  • drzwi werandowe.

Wykonane przeszklenia z takiego typu szkła nie muszą być często czyszczone przez człowieka, co nie generuje dodatkowych kosztów zatrudnienia firm sprzątających.  

 

Jak więc widać, szkło samoczyszczące od szkła niskoemisyjnego różnią odmienne funkcjonalności. Pierwsze ma zdolność do wykorzystania deszczu, słońca do oczyszczania swojej powierzchni, a drugie wykorzystuje promienie świetlne do ogrzewania pomieszczeń w sezonie zimowy, a w letnim chroni je przed nadmiernym słońcem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *