Ciekawostki

Spirala zadłużenia – wszystko, co musisz wiedzieć

Kłopoty z terminową spłatą zobowiązań finansowych to problem wielu Polaków. Nieszczęśliwy splot zdarzeń losowych lub nieumiejętne zarządzanie domowym budżetem może sprowadzić wiele trosk i zmartwień. Jednym z najcięższych grzechów osób zadłużonych jest popadanie w spiralę zadłużenia.

Spirala zadłużenia, zwana także spiralą kredytową jest mechanizmem, który polega na nadmiernym zadłużaniu się. Pożyczkobiorca, który ma problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań, bierze kolejne pożyczki na spłatę już posiadanych długów. W takiej sytuacji osoba zadłużona wpada w pułapkę zadłużenia, ponieważ wszystkie zobowiązania finansowe (np. pożyczka) ostatecznie kumulują się i pożyczkobiorca nie jest w stanie ich spłacić.

Spirala zadłużenia – sprawdź, jak w nią nie wpaść

Jak wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej (BIG), w trudnej sytuacji finansowej związanej z nieuregulowanym zobowiązaniem znajduje się nawet 2 miliony Polaków. Okolicznościami, które zwiększają ryzyko powstania spirali zadłużenia (spirali kredytowej), jest zaburzenie płynności finansowej domowego budżetu.

Taka sytuacja może powstać np. w sytuacji konieczności nieprzewidzianych wydatków (remont, zakup zniszczonego urządzenia, wypadki losowe), a także wtedy, gdy nie posiada się żadnych oszczędności. Do spirali kredytowej dochodzi wtedy, gdy zaciąga się kredyty, pożyczki, zakłada się karty kredytowe, a każdy kolejny sposób finansowania sprowadza się do spłacenia wcześniejszego zobowiązania.

Aby nie popaść w spiralę zadłużenia, staraj się oszczędzać każdego miesiąca możliwie jak najwięcej gotówki, dzięki czemu zapewnisz sobie stabilność w sytuacji nieprzewidzianych wydatków. Do oszczędzania potrzebna jest umiejętność racjonalnego gospodarowania dostępnymi pieniędzmi, silna wola i nieuleganie pokusom.

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Jeśli już znalazłeś się w spirali zadłużenia, warto byś dokładnie przeanalizował stan swoich zobowiązań, dokonał oceny comiesięcznych zarobków i pozostałych wpływów na konto oraz przeanalizowanie wydatków. Ze spirali zadłużenia można wyjść, a paradoksalnie pomóc może w tym pożyczka, która wzięta z głową i w przemyślany sposób, może stanowić dobre rozwiązanie do pokrycia zobowiązań.

Pamiętaj jednak, że wyjście ze spirali zadłużenia to przede wszystkim wyjście z narastających długów, dlatego poza pożyczką, którą możesz w szybki i prosty sposób otrzymać przez Internet, powinieneś zastanowić się nad ograniczeniem comiesięcznych wydatków i zaoszczędzeniem większej sumy pieniędzy niż dotychczas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *