Ciekawostki

Praktyki studenckie w kancelarii adwokackiej

Chociaż studia często porównywane są do beztroskiego czasu imprez i zabawy, bardzo często osoby uczęszczające na nie dowiadują się, że jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej. Zwłaszcza widać to na kierunkach, które określane są jako prestiżowe, na przykład Prawo. Oczywiście trzeba na takich studiach bardzo dużo się uczyć i faktycznego miejsca na zabawę jest raczej niewiele. Dodatkowo warto wspomnieć, że sama nauka często nie wystarcza. Student chce przecież wykonywać w przyszłości określony zawód, a więc wykorzystywać w praktyce informacje, które przyswoił na studiach a to jest bardzo ciężkie bez wcześniejszego przygotowania.

Praktyka od samego początku

Właśnie z takich powodów bardzo popularne jest wśród młodych studentów prawa już od pierwszych lat studiów poszukiwanie kancelarii, które byłyby gotowe przyjąć danego studenta na praktyki studenckie. Praktyki takie mogą mieć różne oblicze. W praktyce może okazać się, że student będzie wykonywał wszystkie prace jakie tylko możliwe są do powierzenia niespecjaliście. Takie praktyki studenckie także są bardzo wartościowe- większości przypadków trzeba w takich sytuacjach wykraczać poza przerobiony dotychczas materiał na studiach. Wtedy nabywa się nowe umiejętności, jak pracowanie pod stresem albo szybkiej samodzielnej nauki bez żadnego wprowadzenia drugiej osoby. Jak widać osoba po praktykach studenckich jest w przyszłości atrakcyjna na rynku pracy. Na pewno o wiele bardziej niż taka, która nigdy tego nie robiła. Dobrze jest dbać na studiach prawniczych o to, aby praktyki były w miarę regularne. Odbycie tylko jednego semestru czy miesiąca nie pomoże tak bardzo jak cotygodniowa praca.

Kwestie wynagrodzenia

Praktyki często wymagane są przez uczelnie, więc tak czy inaczej trzeba będzie je odbyć. Osoby, które szukają ich jednak na własną rękę częstokroć szukają takich ofert, które zawierają w sobie jakieś wynagrodzenie. Z perspektywy zwykłego studenta jednak nie ma co liczyć na to. Trzeba pamiętać, że osoba udzielająca praktyk z własnej woli poświęca czas na szkolenie studentów. W zamian dostaje pewną część pracy wykonaną przez kogoś innego, co wydaje się uczciwą wymianą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *