Ciekawostki

Praca za granicą

Według danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2015 około 2 miliony 397 tysięcy Polaków przebywało za granicą, z czego znakomita większość w Europie. Nadal najpopularniejszymi kierunkami migracyjnymi jest Wielka Brytania, a także Niemcy.

W pogoni za pracą

Przeważnie to młodzi ludzie opuszczają swoje rodzinne miasta i udają się za chlebem za granicę. Kuszą ich o wiele lepsze warunki wynagrodzeń, a także perspektywa szybszego wzbogacenia się. Część z nich myśli o powrocie do Polski, aby tutaj założyć rodzinę i osiedlić się, dzięki środkom zgromadzonym podczas ciężkiej pracy na ojczyźnie. Inni wręcz przeciwnie: raz zasmakowawszy życia na obczyźnie ani myślą wracać do kraju, w których nie czeka ich nic lepszego, niż bezrobocie, a w najlepszym wypadku ciężka praca za najniższą krajową. W takich wypadkach to rodziny stopniowo dołączają do tych emigrantów i tam tworzą zalążki kultury polskiej na obczyźnie. Wielu z nich po pewnym czasie przyjmuje podwójne obywatelstwo.

Dlaczego Polacy wyjeżdżają?

Przeważnie w opinii młodych osób można usłyszeć, że w ich rodzinnych miastach nie mieliby szansy na znalezienie pracy. Szczególnie ten problem dotyczy małych mieścinek i wsi położonych w centrum i na wschodzie Polski. Czasami młodzi ludzie emigrują tuż po uzyskaniu tytułu naukowego, ponieważ już ich kierunek studiów był dostosowany do konkretnych potrzeb rynku zachodniego. Obecnie jest wiele kierunków niezwykle przyszłościowych, dla których wciąż brakuje miejsc pracy w rodzinnym biznesie. Jednym z nich jest inżynieria tkankowa. I chociaż jest to zawód przyszłości, na razie absolwenci muszą szukać szczęścia gdzie indziej. Co ciekawe, bezrobocie wcale nie jest czynnikiem motywującym najbardziej do opuszczenia kraju. CO drugi badany podał natomiast, że to zbyt niskie płace były główną siłą napędową.

Jakie są najchętniej wybierane kraje?

Ten trend utrzymuje się niezmiennie już od wielu lat. Najchętniej Polacy wybierają Wielką Brytanię, następnie Niemcy i Holandię. Bardzo często rodacy jadą tam nawet bez znajomości języka: jedni próbują się go uczyć na miejscu, inni próbują się posługiwać jedynie angielskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *