Ciekawostki

Poglądy gospodarcze klubu Kukiz’15

Kukiz, jeśli chodzi o wypowiedzi na temat poglądów gospodarczych, podkreśla znaczenie wolnego rynku i konieczność odbudowania podstawowych gałęzi przemysłu. Specjaliści zarzucają mu jednak brak konkretnego programu gospodarczego i pomysłu na zmiany. Z drugiej strony podkreślają, że lepiej oddać te sprawy w ręce ekspertów.

 

Kukiz jest postrzegany jako antysystemowy konserwatysta i tacy są jego zwolennicy. Kiedy potwierdził swój start w wyborach prezydenckich, stał się nadzieją tzw. nowoczesnych mieszkańców miast, którzy oczekiwali zmian i tego co najlepsze zarówno w lewicy, jak i prawicy. Czy ich oczekiwania spełniło ugrupowanie Kukiz’15?

 

Czy program Kukiz’15 spełnia oczekiwania Polaków?

 

Kukiz z jego programem gospodarczym nie spełnił oczekiwań większości osób, które pokładały w nim i jego ugrupowaniu naprawdę spore nadzieje. Obecnie utożsamiany jest głównie z postulatem utworzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. Potrzeba zmiany ordynacji wyborczej powtarzała się w jego każdej publicznej wypowiedzi, w której brakowało jednak nowego pomysłu na daleko idące i realne zmiany w zakresie gospodarki. Niestety to, co miało okazać się atutem, potencjalny wyborca zaczął odbierać jako niekompletny i mało przemyślany program. Oczywiście szanse na fotel prezydenta topniały w szybkim tempie. Na arenie politycznej nadal jednak pozostało ugrupowanie Kukiz’15. Czy zmieniły się poglądy gospodarcze klubu?

 

Kukiz -brak pomysłów na usprawnienie gospodarki

 

Kukiz nadal nie wyraża się pozytywnie o sytuacji gospodarczej kraju, a co więcej prezentowane przez niego prognozy nie są optymistyczne. To samo dotyczy prawidłowego funkcjonowania demokracji w Polsce. Poza wspomnianymi JOW wydaje się, że ugrupowanie nie ma więcej pomysłów. Jeśli chodzi o kwestie ekonomiczne, to wydają się równie mało realne do wprowadzenia. Kukiz postulował m.in. o:

  • deregulację ustawy o prowadzeniu działalności gospodarczej,
  • uproszczenie prawa podatkowego przez likwidację podatku dochodowego wyliczanego na podstawie PIT – jest zdania, że państwo nie może zabierać większości zarobionych przez obywatela pieniędzy,
  • zmianę stawek VAT i wprowadzenie 0% podatku na wybrane towary m.in. leki, a także likwidację podatku CIT.

Zdaniem Kukiza przedsiębiorcy nie mogą być tak opodatkowania, ponieważ są odpowiedzialni za zatrudnianie pracowników, a odbierani im części należności za pracę (w formie podatku) sprawia, że nie może funkcjonować gospodarka wolnorynkowa. Należy też zaznaczyć, że Kukiz nie jest zwolennikiem gospodarki wolnorynkowej, która premiuje najsilniejszych. Postuluje o zapewnienie opieki socjalnej również tym słabszym przedsiębiorcom.

Czy są to poglądy, które faktycznie można wdrożyć w życie? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy z nas.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *