Inwestycje

Ogrzewanie panelami słonecznymi – czy warto?

Istnieje wiele źródeł energii. Część z nich pozwala nam zmniejszyć zależność od ich dostawców. Świetnym przykładem jest instalacja, która zamienia energię promieni słonecznych na ciepło, które można wykorzystać do ogrzewania domy, wody użytkowej czy wody w basenie.

Lepiej podgrzewać, niż ogrzewać

W kontekście instalowania baterii słonecznych kluczową kwestią jest stosunek kosztów do spodziewanej ilości uzyskiwanej w ten sposób energii, czyli opłacalność inwestycji.

Najmniej opłacalne przedsięwzięcie to ogrzewanie domu energią słoneczną. Technicznie jest to już osiągalne. Z ekonomicznego punktu widzenia sensowność przedsięwzięcia jest mała. Poza tym nasz klimat uniemożliwia uzyskiwanie wystarczającej ilości ciepła ze słońca przez cały rok. Zimą sprawność instalacji jest o wiele niższa niż latem.

W związku z tym panele słoneczne należy traktować jedynie jako uzupełnienie innych, bardziej konwencjonalnych rozwiązań. W takim przypadku powierzchnia baterii powinna być równa połowie powierzchni, jaką chcemy ogrzać. Innymi słowy: 120-metrowy dom wymaga zamontowania 60-metrowej instalacji.

Decydując się na montaż paneli słonecznych, należy wziąć pod uwagę panujące w danej lokalizacji nasłonecznienie. W fachowym języku chodzi o przeciętną moc promieniowania słonecznego. Najwięcej prądu ze słońca można wytworzyć w woj. lubelskim oraz we wschodniej i centralnej Polsce. Nasłonecznienie dochodzi tam do poziomu 1100 kWh/m2.

Opłacalność inwestycji

W ustaleniu opłacalności montażu pomoże też wiedza o usłonecznieniu. Musimy wiedzieć, jak długo (przez ile godzin) na danym obszarze panuje bezchmurna pogoda.

Kolektory słoneczne największą sprawność uzyskują od kwietnia do końca sierpnia. Szczytem wydajności jest czerwiec. Wtedy potencjał baterii jest największy w stosunku do zapotrzebowania na energię służącą ogrzewaniu pomieszczeń i podgrzewaniu wody. Stanowi to konsekwencję dużej liczby dni słonecznych wiosną i latem oraz faktu, że w tym okresie jest cieplej niż jesienią i zimą, więc kaloryfery są wyłączone. Z tego powodu solary należy traktować raczej jako źródło energii potrzebnej do podgrzewania wody, a nie ogrzewania domu.

Montaż paneli

Montażem kolektorów zajmuje się wiele firm. Rosnąca konkurencja sprawia, że ceny usług spadają. Niemniej wyborowi wykonawcy należy poświęcić trochę czasu. W końcu chodzi o nasze pieniądze. W związku z tym warto postawić tylko na solidne i wiarygodne przedsiębiorstwa montażowe.

Jak je rozpoznać? Uczciwi i wiarygodni wykonawcy posiadają referencje i certyfikaty. Warto też poprosić firmę o namiary do jej dotychczasowych klientów i zapytać ich o zadowolenie ze współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *