Domowe wydatki

Klejenie glazury ściennej i podłogowej – najczęstsze błędy i ich źródło

Fachowo ułożone płytki to kwestia, która ma wpływ na trwałość i wygląd naszych ścian i podłóg. Najczęściej powtarzane przy klejeniu glazury błędy wynikają z braku doświadczenia, niewiedzy lub pośpiechu. Należą do nich, np. źle przygotowane podłoże, niewłaściwa ilość kleju i zbyt szybkie fugowanie.

 

Płytki ścienne i podłogowe: gres, glazura, kafelki, klinkier czy terakota to najchętniej wybierane materiały wykończeniowe. Ich popularność wzrosła dzięki stosunkowo niskiej cenie, trwałości i szerokiej gamie kolorystycznej. Podczas ich wyboru należy jednak zwracać uwagę na klasę ścieralności i nasiąkliwość, ponieważ parametry te powinny różnić się zależnie od przeznaczenia pomieszczenia.

 

Komu zlecić klejenie glazury?

 

Układanie płytek to czynność, która wymaga dokładności i znajomości podstawowych zasad sztuki budowlanej. Technika ta różni się zależnie od tego, w jakim pomieszczeniu i jaki rodzaj płytek układamy. Planując wykończenie podłóg lub ścian płytkami, powinniśmy zdać się na doświadczenie i umiejętności fachowców, którzy nie tylko zajmą się klejeniem glazury, ale też doradzą nam, jaki układ płytek najlepiej będzie komponował się w naszym wnętrzu. Poszukując profesjonalnego glazurnika bądź fachowca złotej rączki, warto porównywać oferty i szczegółowo ustalać warunki współpracy, ponieważ mogą się one różnić pod względem ceny i zakresu usługi. Pomocą w podjęciu decyzji, jakiego fachowca wybrać, będzie też galeria zdjęć z dotychczas zrealizowanych projektów oraz opinie poprzednich klientów.

 

5 błędów podczas klejenia glazury

 

Błędy powielane podczas układania płytek ściennych i podłogowych wynikają zwykle z pośpiechu, braku doświadczenia i nieznajomości podstawowych zasad techniki budowlanej. Najczęściej polegają one na:

  • Złym przygotowaniu podłoża. Przed przyklejeniem płytek powierzchnia powinna zostać oczyszczona z nierówności i zanieczyszczeń, takich jak: tłuszcze, pyły i kleje, a ewentualne ubytki uzupełnione zaprawą murarską. Pozostawiając je na posadzkach i ścianach, zmniejszamy przyczepność kleju, co z czasem może skutkować pękaniem i odspajaniem płytek.
  • Niewłaściwa ilość kleju. Błąd ten może dotyczyć zarówno zbyt dużej jak i zbyt małej warstwy kleju nałożonego pod płytki. Kafelki najczęściej układane są metodą kombinowaną – zaprawa klejowa pojawia się na podłożu i na spodzie płytki. Zbyt oszczędna ilość kleju spowoduje pękanie i odklejanie się płytek, a zbyt duża wyciekanie zaprawy ze szczelin dylatacyjnych i stworzy ryzyko nierównego ułożenia glazury na ścianie lub podłodze.
  • Zbyt szybkie fugowanie płytek. Kafelki należy fugować dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju. Często wymaga to odczekania nawet 12 godzin od czasu przyklejenia glazury. Nakładanie fugi na mokry klej powoduje powstawanie niemożliwych do usunięcia i nieestetycznych przebarwień na spoinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *