Inwestycje

Jedna pożyczka i wiele możliwości

W gospodarce kapitalistycznej ogromną rolę pełnią instytucje finansowe, które stymulują rozwój poprzez udzielanie kredytów i pożyczek. Płynność finansowa dla wielu przedsiębiorców jest istotniejsza niż koszt zaciągniętego kredytu inwestycyjnego. Można to zrozumieć, nie mając wykształcenia ekonomicznego, ale czy opłacalne są kredyty i pożyczki udzielane prywatnym osobom? Opłacalne nie dla kredytodawcy, lecz konsumenta.

Ważna rola państwa

Od kilku czy kilkunastu lat na rynku pożyczek z tradycyjnymi bankami konkurują instytucje finansowe wyspecjalizowane w udzielaniu pożyczek osobom prywatnym i przedsiębiorstwom. Na początku budziły sporo kontrowersji, za które w dużej mierze odpowiedzialne były przepisy pozwalające na właściwie dowolny poziom odsetek. Kiedy wiele osób wpadło w spiralę długów, wreszcie doczekaliśmy się działań ustawodawców, którzy określili nie tylko maksymalną wysokość odsetek, ale także konieczność podawania przez banki i pozostałe instytucje finansowe RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Wraz z tą zmianą okazało się, że szybkie pożyczki dostępne także dla osób bez umowy o pracę, mogą wysokością opłat konkurować z pożyczkami bankowymi. Zmienił się także, na plus, wizerunek firm udzielających szybkich pożyczek. Przejrzyste zasady zostały docenione przez konsumentów.

Kto pożycza pieniądze?

O ile łatwo zrozumieć kredyt zaciągnięty na rozwój firmy, to już trudniej będzie, kiedy pożyczkobiorcą jest osoba prywatna. Jednak okazuje się, że dzięki szybkim pożyczkom, jakie można zaciągnąć także online lub SMS-em.

Kiedy instytucje parabankowe rozpoczynały ekspansję na rynku, to z ich usług korzystały przede wszystkim osoby o niskich lub nieregularnych dochodach. Stąd późniejsze kłopoty ze spłatą. Jednak dziś, kiedy na rynku działają nowoczesne firmy, zmienił się profil pożyczkobiorcy. Teraz częściej są to osoby które chcą spełniać marzenia lub chcą inwestować we własny rozwój. Zaciągnięte zobowiązanie przeznaczone jest na kurs prawa jazdy, naukę języka, koncert ulubionego wykonawcy czy kilkudniowy wyjazd w Bieszczady.

Czy się to opłaca? Oczywiście, zwłaszcza kiedy ma się pewność terminowej spłaty. Dziś szybkie pożyczki z niskim oprocentowaniem to szansa na spełnienie marzeń, nie zaś łatanie dziur w domowym budżecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *