Uncategorized

Jak rozważnie wydawać pieniądze?

Każdy, kto pracuje dużo czasu, aby móc oszczędzać na jakiś cel, potrafi szanować tak zarobione pieniądze. Jednak czasem nawet dobre chęci nie wystarczają i wydajemy zbyt dużo na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy albo które moglibyśmy dostać taniej w innym miejscu. Dlatego właśnie opłaca się prowadzić prawdziwy budżet domowy.

Zasady

Aby prowadzić statystyki, ile wydajemy, a ile zarabiamy, opłaca się zastosować kilka zasad. Po pierwsze, sporządzajmy je w jednym miejscu. Dobrze jest prowadzić je w programach typu Excel, bowiem wtedy oszczędzamy sobie czas na żmudnych obliczeniach: sumowaniu czy wyliczaniu średniej. Poza tym tego typu programy prezentują dane w jasny, przejrzysty sposób i są intuicyjne.

Po drugie: zastanowić się, które wydatki są dla nas niezbędne już teraz, w tej chwili lub w perspektywie najbliższych dni, a które możemy odłożyć. Wtedy może się okazać na przykład, że planowany przez nas kredyt lub mała pożyczka może zaczekać. A być może nawet w ogóle nie będziemy musieli jej brać. Prowadzenie budżetu domowego umożliwi nam długoterminowe, cierpliwe planowanie, a to da konkretne oszczędności.

Po trzecie: koniecznie zwróćmy uwagę na drobne kwoty, które wydajemy każdego dnia, a których być może moglibyśmy uniknąć. Woda w małej butelce jest bardzo poręczna, ale i znacznie droższa od tej w butelce większej. Z kolei batony czy inne przekąski z automatów są często droższe niż w sklepach. Możemy tak planować swój dzień, aby unikać takich drobnych wydatków, które zsumowane za cały miesiąc, dają niebagatelną kwotę.

Poza tym zwróćmy uwagę, jak często bierzemy ze sobą paragon, kiedy robimy zakupy. Jeśli kupujemy coś na kwotę poniżej 10-15 zł, to prawdopodobnie nigdy tego nie robimy. Jeśli zaczniemy to robić, to po pierwsze będziemy w stanie zapamiętać więcej ceny, a co za tym idzie, szybciej je porównywać, a po drugie łatwiej podliczymy nasze wydatki.

Podsumowanie

Podsumowując, wszystkie sposoby na poprawienie stanu budżetu domowego sprowadzają się do systematyczności. Uzyskiwanie nowych źródeł dochodu to osobna sprawa. Jednak najpierw musimy mieć świadomość tych wydatków, które ponosimy, a które są niepotrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *