Ciekawostki

Ile ludzie zarabiają w USA?

„Stany, Stany, fajowa jazda…” śpiewał w latach 90. zespół T.Love. Wielu Polaków, skuszonych wizją Amerykańskiego Snu, drogi od pucybuta do milionera, wyemigrowało za Ocean. Po lepsze życie, lepszą edukację, lepszy start. Z przysłowiowymi paroma dolarami w kieszeni, niczym Madonna (jeśli wierzyć legendom o Amerykańskiej Królowej Popu), wyszli z samolotu na lotnisku JFK bądź statku na słynnej Ellis Island i znaleźli pracę. Po zakończonym dniu dostali pierwszą wypłatę, która często przewyższała ich miesięczne zarobki w Polsce.

Jak sytuacja wygląda obecnie?

Minimalna stawka to 7,25 dolara za godzinę, co przy obecnym kursie (3,64 zł) daje 26 zł za godzinę. Jest to dokładnie dwa razy więcej niż w Polsce, gdzie minimalna stawka godzinowa wynosi 13 zł brutto. Jest to też więcej, niż możesz dostać w Niemczech (7,19 dolara) i Wielkiej Brytanii (7,06 dolara), najpopularniejszych celach emigracji Polaków poza Stanami Zjednoczonymi.

Średni dochód gospodarstwa domowego w Stanach to 73,298 dolary rocznie, co daje ponad 22 tysiące złotych miesięcznie. Musisz jednak wziąć pod uwagę zmienny kurs dolara i fakt, że gospodarstwa domowe mogą się składać z jednej pracującej osoby albo z kilku. Poza tym, nawet jeśli część pieniędzy będziesz odkładać lub wysyłać do Polski, to musisz za coś żyć, gdzieś mieszkać, mieć co jeść. Z tego powodu część pieniędzy na pewno wydasz w dolarach.

Nie wiesz, na jaką pracę się zdecydować? Pomogą Ci statystyki.

Kierowca autobusu zarabia średnio 1,594 dolarów miesięcznie. Jako recepcjonista w hotelu dostaniesz 1,469 dolarów miesięcznie. Chcesz pracować w sklepie? Proszę bardzo, 1,876 dolarów może być twoje, już po miesiącu pracy jako sprzedawca. Listonosz dostanie 2,638 dolarów. Możesz pochwalić się dyplomem, masz fach w ręku? Jako programista zarobisz 4,141 dolarów miesięcznie. Jesteś inżynierem? 4,710 dolarów miesięcznie czeka na ciebie.

Pamiętaj, emigracja jest ryzykowna, ale może być też bardzo opłacalna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *