Domowe wydatki

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?

Właśnie kupiłeś długo wyczekiwane M4? A może do tej pory nie byłeś zainteresowany zabezpieczeniem swojego domu czy mieszkania? Najwyższy czas o tym pomyśleć! W Polsce nie ma powszechnego obowiązku wykupienia takiego ubezpieczenia, choć prawem zmuszeni są do tego rolnicy, a okolicznościami osoby, które kupują mieszkanie na kredyt. Czy to znaczy, że nie warto zaprzątać sobie tym głowy? Niekoniecznie, bo wykupienie polisy posiada niewątpliwe zalety!

W głowie wielu z Was pojawia się pewnie myśl „o nie, to tylko kolejny wydatek”. Może to prawda, ale argumenty przemawiające za wykupieniem ubezpieczenia mieszkania są mocne.

Niepewność losu

Choć Polska leży w klimacie przejściowym i nie możemy spodziewać się huraganów o największych prędkościach to wystarczy regularnie oglądać wiadomości, żeby widzieć jakie zagrożenia na nas czyhają. Powódź, silne wiatry czy zwykły pożar wywołany przez nieuwagę mogą pozbawić nas dorobku życia.  Co wtedy? Rządowa pomoc czy zapomogi przychodzą tylko, gdy trafi się nam bardzo „medialna” katastrofa, a szanse, że to się zdarzy są niewielkie. Niestety, ale w normalnych przypadkach działa zasada „umiesz liczyć, licz na siebie”. Żeby przywrócić nasz dom do dawnego stanu potrzebne są pieniądze, a jedyną gwarancją ich szybkiego otrzymania jest wypłata ubezpieczenia. 

Tanio czy drogo?

Do powyższego argumentu pewnie nikogo nie trzeba przekonywać, a głównym powodem, dla którego ktoś nie decyduje się na wykup ubezpieczenia jest chęć – źle pojętej – oszczędności.  Może wydawać się, że w grę wchodzą duże pieniądze, ale wcale tak nie jest. Kwoty ubezpieczenia mieszkania średniej wielkości w dużym mieście zaczynają się już od mniej niż 300 zł za rok, co jest żadnym wydatkiem w porównaniu z koniecznością choćby wymiany wszystkich sprzętów, gdyby uległy zniszczeniu. Przed wyborem wystarczy usiąść przed komputerem i przeprowadzić mały research w Internecie. Jest wiele stron, które doradzają jak wybrać idealne dla nas ubezpieczenie, nie mówiąc o porównywarkach ofert, które pokażą nam dostępne opcje w zależności od ceny.

Kruczki i drobny druk

Wielu ludzi nie ufa firmom ubezpieczeniowym, obawiają się zwlekania z wypłatą pieniędzy w tym najważniejszym momencie, a nawet pewnego rodzaju kruczków prawnych, które wyłączą jakieś zdarzenie z ubezpieczenia. Choć pewnie takie sytuacje się zdarzają to nie jest to norma, a przed ochroni nas przed nimi po prostu uważne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem.

Ciągle nie jesteś pewny czy warto wyłożyć trochę pieniędzy, żeby zabezpieczyć się na przyszłość? Obyś nie musiał przekonać się na własnej skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *