Uncategorized

CV – jak dobrze je wykonać?

Curriculum Vitae to niezwykle ważny dokument pozwalający otrzymać wymarzoną pracę. Odpowiednio zaprojektowany i wykonany może przynieść ogromne korzyści. Przed pierwszym spotkaniem to jedyna możliwość wyróżnienia się i zwrócenia na siebie uwagi. Co powinno zawierać CV ? Jak je wykonać ? Jak się wyróżnić ? O tym wszystkim w dalszej części artykułu.

 

Co powinno zawierać ?

 

W CV powinny być umieszczone wszystkie, prawdziwe informacje o nas. Nie warto ich pomijać, zatajać ani koloryzować, gdy takie działanie prędzej czy później wyjdzie na jaw. Informacje powinny być uporządkowane, chronologicznie. Warto umieścić tam informacje metryczne, o wykształceniu, przebiegu kariery zawodowej i zainteresowaniach lub umiejętnościach dodatkowych. W tym dokumencie powinno wymieniać się wszystkie swoje zalety — nawet jeśli nie są imponujące i w danej dziedzinie nie odnieśliśmy większych sukcesów. Pracodawca, mając do wyboru kilku kandydatów — wybierze tego, który potrafi gotować, odbył kurs informatyczny czy ma certyfikat językowy A1 lub A2. Z pozoru tak błahe informacje są nieistotne, ale w zestawieniu z połową pustej strony u konkurentów tworzy nasz pozytywny wizerunek.

 

Jak powinno być wykonane ?

 

Obecnie atrakcyjne CV powinno oprócz samego tekstu zawierać grafiki, kolorowe czcionki i ciekawy układ. W internecie istnieje wiele stron — kreatorów, które proponują gotowe już szablony. Takie rozwiązanie pozwoli stworzyć profesjonalne CV, które dostarczy przyszłemu pracodawcy pozytywnych informacji wizerunkowych o naszej osobie. Curriculum Vitae powinno być podzielone na wyraźne sekcje oddzielające grupy informacji, czytelne a wszystkie dane muszą zmieścić się na jednej stronie.

 

Na koniec przedstawiamy jeszcze kilka praktycznych porad, które zwiększą szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Pierwszą z nich jest unikanie kolorowych kartek takich jak czerwone czy zielone. O ile kilka lat temu był to praktyczny sposób, aby się odróżnić od rywali, o tyle dzisiaj takie zachowanie jest postrzegana jako kicz. Kolejną cenna rada jest odpowiednia forma informacji. Jeśli nie chcemy afiszować się wiekiem, bo jesteśmy trochę za straży lub za młodzi — zamiast konkretnej liczby można podać całą datę. Nie będzie to kłamstwem, a jednocześnie nie rzuca się w oczy.

Zobacz nasz podobny artykuł – businessbroker.pl/oferty-pracy-w-bydgoszczy-praca-dla-osob-z-wysokimi-lub-niskimi-kwalifikacjami/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *