Ciekawostki

Coaching

Mnóstwo osób chciałoby się poprawić w jakiejś dziedzinie życia, jeszcze ambitniejsze jednostki mają na celu osiągniecie wyżyn swoich umiejętności. Nie każdy jednak wie do kogo się udać w tej sprawie. Pomóc w tym aspekcie może coach.

Kim jest klient w coachingu?

Klientem coacha jest osoba, która pragnie osiągnąć jeden z następujących celów: usprawnienie procesu uczenia się, polepszenie uzyskiwanych wyników, podniesienie satysfakcji.

Klient nie poszukuje także ukojenia, a także ulgi od problemów związanych z naturą psychologiczną. Osoby, która korzysta z usług danego coacha może z jego wsparciem zainicjować działania, które mają na celu uzyskanie celów przez siebie wyznaczonych. Warto również wiedzieć, że klientem coacha jest osoba coachingowana, bez względu na to kto będzie opłacał cały proces.

W jaki sposób realizowana jest usługa?

Coach wraz ze swoim klientem przygotowują razem harmonogram spotkań, a także ustalają jaki będzie sposób komunikowania się (telefonicznie, bezpośrednio, mailowo lub za pomocą takich komunikatorów jak np. skype). W tej kwestii nie jest konieczne przestrzeganie żadnych zewnętrznie narzuconych norm.

Relacje w coachingu

Relacja klienta z coachem jest nazywana partnerską. Coach nie podchodzi do żadnego klienta jako autorytet, ekspert, albo osoba uzdrawiająca. Coach wraz z klientem ustalają nie tylko cel, ale także format oraz oczekiwane wyniki ich wspólnej pracy. Z kolei klient nie zrzuca odpowiedzialności za wymienione kwestie na coacha. Coach również nie może podjąć się pełnej odpowiedzialności za efekty danego procesu.

Związek z psychoterapią

Warto mieć świadomość, że coaching nie jest psychoterapią dlatego coach nie może pomóc klientowi z problemami natury poznawczej czy emocjonalnej. Coach nie zajmuje się także pomocą psychologiczną oraz nie leczy żadnych zaburzeń. Coaching oczywiście może być stosowany równolegle z psychoterapią, ale nie może w żadnym wypadku być jej substytutem. Należy pamiętać, że coaching korzysta z informacji o przyszłości danego klienta w celu ustalenia jego obecnej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *