Ciekawostki

Co to jest przepuszczalność światła?

Przepuszczalność światła jest jednym z wielu parametrów charakteryzujących szkło. Wiąże się z podstawową funkcją szyb, czyli z wpuszczaniem do budynku promieni słonecznych. Wskaźnik może być inny dla szkła kolorowego, typu float czy powlekanego specjalną folią lub tlenkami metali.

 

Wielu producentów oferuje nowoczesne szkło, w którym zachowano równowagę między powlekaniem materiału funkcjonalnymi warstwami a utrzymaniem wysokiego stopnia przepuszczalności światła. Podpowiadamy, dlaczego ta zasada ma tak duże znaczenie.

Jak określana jest przepuszczalność światła?

Im większa jest przepuszczalność światła, tym jaśniejsze są pomieszczenia. Dlatego chcąc stworzyć jasne, ciepłe wnętrze, warto mieć na uwadze tę cechę szkła montowanego w oknach i drzwiach. Za pomocą parametru Lt (ang. light transmission) określa się procentowy stosunek ilości światła, które przechodzi przez szybę do tego, które dociera do szklanej tafli. Żadna szyba nie wpuszcza światła słonecznego w stu procentach. Parametr Lt różni się w zależności od typu szkła i konkretnych produktów dostarczanych przez producentów, dlatego podczas zakupów trzeba zwracać na niego uwagę. Przyjmuje się, że w pokojach wielkość okien w stosunku do powierzchni podłogi powinna wynosić 1:8. Im większe są szyby o dobrej przepuszczalności, tym jaśniejsze pomieszczenia.

Przepuszczalność światła w szybach różnego typu

Przyjmuje się, że zwykłe szkło typu float wykazuje przepuszczalność na poziomie 80%. Okna dwuskrzydłowe lub ze szprosami mocno ograniczają przepływ światła do wnętrza budynku – w ich przypadku wskaźnik wynosi odpowiednio 45 i 55%. Kolorowe szkło barwione w masie charakteryzuje się przepuszczalnością między 32 a 72%. Trzeba ponadto pamiętać, że szkło ze specjalistycznymi powłokami będzie wpuszczało mniej promieni słonecznych. Przykładowo, w przypadku tafli pokrytej warstwą tlenków metali odbijających promieniowanie podczerwone parametr Lt wynosi zazwyczaj od 10 do 62%. Szkło selektywne o właściwościach termoizolacyjnych wykazuje natomiast przepuszczalność między 35 a 75%. Dlatego, jeśli dodatkowe właściwości nie są niezbędne, lepiej wybierać doskonale przepuszczalne szyby zespolone.

Dlaczego przepuszczalność światła powinna być wysoka?

Nie trudno zauważyć, że jesienią i zimą wiele osób doświadcza spadku energii i aktywności. Zjawisko to wiąże się z niedoborem naturalnego światła – w krótkie, pochmurne dni jest go naprawdę niewiele. Dlatego projektując dom, warto zdecydować się na duże przeszklenia i szkło o wysokiej przepuszczalności światła. Jasne pomieszczenia sprzyjają wypoczynkowi i utrzymaniu dobrego samopoczucia. Światło słoneczne mobilizuje organizm do wytwarzania endorfin i serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, reguluje cykl snu i czuwania, sprzyja koncentracji, a także poprawia gospodarkę hormonalną. Efektem jest zdecydowanie lepsze samopoczucie i większa produktywność w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *