Uncategorized

Brutto netto

Udając się do sklepu, marketu czy hurtowni często mamy na celu nabycie wysokiej jakości produktów w stosunkowo niskich cenach. Nie zawsze jest to jednak tak proste, jak nam się wydaje. Na pierwszy rzut oka możemy dostrzec bowiem cenę przystępną, pod którą widnieje najczęściej ta znacznie niższa. Dlaczego tak się dzieje? Otóż podane ceny, szczególnie w hurtowniach, to nie tylko kwoty netto ale przede wszystkim brutto, na które powinniśmy zwrócić uwagę chcąc nabyć produkt w cenie przystępnej dla konsumenta.

Netto

Wartością netto określić możemy wartość danego przedmiotu, produktu bądź usługi, po odliczeniu pewnych kwot, którymi są najczęściej pewne odpisy lub obciążenia. Mówiąc najprościej kwota netto to to, co pracodawca wypłaci nam „na rękę” po wypracowaniu danego i określonego w umowie pełnego wymiaru godzin. Stawka ta jest bowiem tym, co pozostanie z kwoty brutto po odjęciu składki na tak zwane ubezpieczenie społeczne. Idąc do sklepu, w którym widnieje kwota brutto i netto za dany produkt powinniśmy jednak kierować się kwotą brutto. Prawdą jest bowiem, że kwota netto to suma, która określa cenę danego produktu po odjęciu podatku VAT. W przypadku takim kierować powinniśmy się ceną brutto, która w rzeczywistości jest niestety znacznie wyższa i widać to szczególnie przy zakupie sprzętu AGD czy elektroniki.

Brutto

Kwotą brutto nazwać możemy natomiast sumę, która widnieć będzie na umowie cywilno-prawnej, jaką przedstawi nam nasz pracodawca. Nie powinniśmy dać się jednak zmylić! Kwota brutto ma w praktyce bowiem dość niewiele wspólnego z faktyczną kwotą wynagrodzenia, jaką otrzymamy. Warto bowiem pamiętać, że jest to kwota, która nie uwzględnia odjęcia składek. Stawiając natomiast na zakup określonych dóbr, kwota brutto jest wskaźnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Jest to bowiem suma, która całkowicie uwzględnia podatek VAT od danego produktu czy usługi i zwracając na nią uwagę nigdy nie poczujemy się zakłopotani przy kasie, kiedy to okaże się, że zapłaciliśmy znacznie więcej, niż powinniśmy sugerując się ceną netto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *