Ciekawostki

Bogaci Niemcy i biedni Polacy? – o niemieckich płacach

Zdarza nam się z zazdrością patrzeć na mieszkańców Europy Zachodniej, a jednym z kluczowych kwestii, dla których wielu z nas nie chce, by Polska znalazła się w strefie euro jest lęk przed tym, iż ceny pójdą w górę, a zarobki – niestety nie. Dla wielu rozwiązaniem jest emigracji, o której nadal myśli mnóstwo naszych rodaków. Jako swój cel wybierają oczywiście, między innymi, naszego najbliższego zachodniego sąsiada.

Ile naprawdę zarabiają Niemcy?

To pytanie wydaje się zbyt szerokie. W końcu w Niemczech, jak w każdym innym kraju, zarobki zależą od wykonywanego zawodu. Okazuje się, że znaczna część Niemców wcale nie może cieszyć się wypłatami powyżej dwóch tysięcy euro, a biorąc pod uwagę to, że ceny są tam wyższe niż w Polsce, nie jest to ogromna kwota. Gdyby Polacy próbowali się za nią utrzymać i jeszcze zaoszczędzić, musieliby pracować w Niemczech, a mieszkać i wydawać w Polsce, co jest przecież mało prawdopodobne.

Ile w Niemczech może zarobić Polak?

Znów, to zależy. Szacuje się, że ponad 50% z ponad 600 tysięcy Polaków, zamieszkujących w Niemczech (licząc te osoby, które posiadają polskie obywatelstwo, bo osób pochodzenia polskiego jest tam więcej), wykonuje prace związane z konkretnym fachem (nie chodzi tu tylko o przysłowiowego hydraulika, ale także m.in. o lekarzy) oraz prace proste. Najwięcej zarabia się na zachodzie kraju, jednak średnia pensja dla Polaków wynosi ok. 1800 euro. Ci, którzy dopiero zaczynają pracę w Niemczech, mogą liczyć na ok. 1600 euro, natomiast osoby, przebywające w tym kraju dłużej, osiągają zarobki ok. 2000 euro. Na większą płacę mogą liczyć oczywiście osoby, które znają język i są bardziej wykwalifikowane. Około 40% zarobków przeznaczana jest na koszty, związane z życiem.

Dla wykwalifikowanej osoby praca w Niemczech może okazać się opłacalna, z kolei ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę na emigracji, muszą uzbroić się w cierpliwość, nim uda im się osiągnąć zarobki na poziomie bardziej wykwalifikowanych pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *