Ciekawostki

10 największych spółek w Polsce

W 2017 roku doliczono się około 70 tysięcy przedsiębiorstw w Polsce. Z tego średnio 480 jest notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Poniżej zebrano spółki, których zyski, przychody, aktywa i kapitały z ubiegłego roku 2017 były najwyższe.

Wg Tygodnika Wprost w 2018 roku wśród największych spółek 10 pierwszych to:

 

PKN Orlen S.A. – zajmuje się branżą paliwowo-energetyczną. Od 17 lat wystawia swoje notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zrzesza 2 700 stacji paliw w Europie w krajach tj. Polska, Niemcy, Litwa, Czechy. Paliwo jest zasilane poprzez sześć rafinerii. Od 2016 angażuje się w sektor energetyczny i po raz pierwszy uruchomił blok zasilany gazem oraz parą.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. – skupiony na branży energetycznej jest dostawcą gazu ziemnego w Polsce. Prowadzi poszukiwania, wydobycie, import, magazynowanie, sprzedaż, rozprowadzanie oraz produkcję ciepła i energii elektrycznej. Działa od 2007 roku.

PZU S.A. – specjalizuje się w ubezpieczeniach na życie, ochrony cywilnej (OC) samochodu, domu, czy majątku. Firma powstała w 1991 roku.

Grupa Lotos S.A. – zajmuje się branżą paliwowo-energetyczną. Działalność rozpoczęła się w 1968 roku, kiedy została wybudowana rafineria w Gdańsku.  Oprócz rafinerii firma zarabia na wydobywaniu zasobów, handlu oraz energii.

PGE S.A. – zajmuje się energetyką. Grupa kapitałowa skupia się na wytwarzaniu oraz dostarczaniu energii. Jej początek sięga 1909 roku.

KGHM Polska Miedź S.A. – wydobywa miedź i srebro. W 1960 roku powstają kopalnie w Lubiniu i Polkowicach.

Tauron S.A. – wydobywa węgiel, wytwarza, rozprowadza i sprzedaje energię.

Cinkciarz.pl Sp. z o.o. – zajmuje się internetową wymianą 26 walut, przekazami pieniężnymi oraz płatnościami online. Działalność rozpoczęła się w 2007 roku.

PKO BP – firma z sektora finansowego, która zajmuje się bankowością. Funkcjonuje od 100 lat na polskim rynku.

Enea S.A. – produkuje, dystrybuuje oraz sprzedaje energię elektryczną od 1904 roku.

Po zapoznaniu z działalnościami poszczególnych firm można stwierdzić, że najbardziej opłacalną branżę stanowi wydobywanie paliw i sprzedaż paliw oraz energii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *